Súboj mliek: Kravské, kozie alebo ovčie? Ktoré je najlepšou voľbou pre Vaše zdravie?

Súboj mliek: Kravské, kozie alebo ovčie? Ktoré je najlepšou voľbou pre Vaše zdravie?

Mlieko sa stalo základnou surovinou. Nájdeme ho takmer v každej chladničke. Používame ho do varenia, pridávame ho do kávy alebo ho konzumujeme len tak samotné. Na trhu sa však nachádza niekoľko druhov mliek, čo pre mnohých znamená, že nevedia, ktoré by si mali vybrať a ktoré je vlastne pre ich zdravie tou najlepšou voľbou.

Kravské, kozie alebo ovčie mlieko? Po ktorom z týchto druhov siahnuť, a ktoré bude pre vás a vašu rodinu najlepšie? Dnes vám s touto dilemou poradíme.

Kravské mlieko

Kravské mlieko je najrozšírenejším mliekom v obchodoch a kupuje ho väčšina spotrebiteľov. Dôvodom je jeho nízka cena a dostupnosť úplne všade. Na tento druh mlieka sme si mnohí zvykli tak, že iné už ani nechceme alebo nám nechutí. Aj napriek tomu, že má kravské mlieko celkom dobré zloženie, nízku cenu a veľmi jednoduchú dostupnosť, zaťažuje organizmus a telo ho ťažko spracováva. Práve toto je dôvod, prečo sa mnohí tomuto mlieku snažia vyhnúť. V poslednom období môžeme badať rastúci počet intoleracií na kravské mlieko. Bežné prejavy sú: hnačky, nafukovanie, kŕče, kožné prejavy atď.

Kozie mlieko

Kozie mlieko často vyhráva vo všetkých rebríčkoch úplne prvé miesto. Je to najmä kvôli jeho zloženiu, vďaka ktorému sa v tele už po pár minútach začína rozkladať a vy tak necítite nepríjemný, ťaživý pocit v žalúdku. Rovnako je kozie mlieko považované za to najlepšie, pretože obsahuje veľmi málo laktózy a ľudia ho tak znášajú omnoho lepšie. Je taktiež skvelou voľbou pre bábätká.

Ovčie mlieko

No a nakoniec tú máme ovčie mlieko, ktoré zo všetkých obsahuje najvyšší podiel zdravých tukov. Dobrou správou je, že tieto tuky vyrovnávajú dobrý a zlý cholesterol v tele. Ovčie mlieko obsahuje vysoký podiel vitamínov a minerálnych látok, ktoré v kravskom určite nenájdete. Mnohí takisto oceníte aj jeho príjemnú chuť.

Záver

Aké mlieko je teda najlepšie? Ak chcete byť zdraví a piť mlieko, ktoré nezaťaží váš organizmus, určite stavte na kozie, ktoré obsahuje veľa vitamínov, minerálnych látok a po jeho skonzumovaní vám neostane niekoľko hodín v tele.

Na zdravie!

Zdielaj tento článok

Ostatné články

Ovčí jogurt - malinový

Parený syr špecifického tvaru a chuti príznačných pre Slovensko. Mlieko z horských oblastí, ako aj dlhoročná tradícia syrárskych majstrov liptovského regiónu sú zárukou vysokej kvality Liptov Parenice.

Syr je vhodný prípravu jedál studenej i teplej kuchyne. Jeho typický tvar otvára dvere vašej kulinárskej fantázii.

Odporúčame servírovať s bielym vínom Devín alebo ľahším červeným vínom Chianty.

Energetická hodnota na 100g výrobku (kJ/kcal)1164kJ/281kcal
Bielkoviny17g
Sacharidy2,0g
z toho cukry<0,5g
Tuky23g
Nasýtené mastné kyseliny15g
Soľ1,9g
Vápnik501mg